Яка кадастрова система повинна бути в Україні: єдина чи децентралізована?
Дискусії щодо цього питання не вщухать досить довго. З одного боку, єдина система дозволила б уніфікувати види даних по всіх регіонах таким чином, що відкриваючи електронну карту, не доводилося б щоразу розбиратися з новими умовними позначеннями. З іншого боку, можливості розвитку місцевих геопорталів настільки широкі, що підводити їх під єдиний стандарт – це ніби заборона регіонам самостійно шукати свій власний шлях розвитку.
Не виключено, що в майбутньому, до єдиних систем земельного кадастру та реєстру прав на нерухоме майно, додадуться ще такі всеукраїнські системи як: Національна інфраструктура геопросторових даних, адресний реєстр, кадастр технічних даних про об’єкти нерухомого майна та містобудівний кадстр державного рівня. Роботи по створенню цих систем, або уже ведуться, або на початкових етапах розвитку.
Разом з тим, існуюча правова база, яка дозволяє створювати містобудівні кадастри регіонального та місцевого рівня, лише стимулює плюралізм набору даних і функцій цих геопорталів. Деструктивно було б обмежувати область, місто або територіальну громаду в створенні своїх власних геопорталів з новими сервісами, якщо їх органи влади та активісти
в цьому зацікавлені. Крім того, малоймовірно, що місцеві геопорталів в майбутньому стануть настільки відрізнятися один від одного, що користувачам в них складно буде розібратися. Базові набори даних поступово будуть стандартизовані. У свою чергу, розробники місцевих геопорталів не будуть суттєво відхилятися від цих стандартів, інакше вони ризикують не отримати плату за свою роботу. Але це не буде заважати їм створювати нові види даних і сервісів, які ще ніде в Україні не застосовувалися.
З урахуванням цих тенденцій, можна сміливо сказати, що нас чекає зростання числа державних і місцевих ініціатив, по створенню геоінформаційних систем (ГІС) для містобудівних потреб. Причому саме ГІС місцевого рівня з нестандартним підходом до вирішення завдань, почнуть превносити в наше життя найбільш корисні технології.
Які кадастри українських міст наразі у відкритому доступі?
1. Біла Церква – http://bc.cadastre.com.ua/home
2. Вінниця – https://map.vmr.gov.ua/
3. Ірпень – http://irpin.cadastre.com.ua:3000/ua/home
4. Київ – http://mkk.kga.gov.ua/ и https://gis.kievcity.gov.ua/
5. Львів – https://map.city-adm.lviv.ua/ua/home
6. Миколаїв – http://kadastr.mkrada.gov.ua/
7. Одеса – http://ombk.odessa.ua/kadastr
8. Переяслав-Хмельницький – http://kadastr.mkrada.gov.ua/
9. Суми – https://kadastr.smr.gov.ua/portal/home/
Кадастри областей України у відкритому доступі
1. Дніпропетровська область – http://mbk.dp.gov.ua/
2. Львівська область – http://gis.loda.gov.ua/home
3. Одеська область – http://gradportal.od.ua/
4. Сумська область – http://193.34.93.127/gisMapMBKWeb/
5. Чернівецька область – http://demo2-ecomm.in.ua/
Автор: Олег Пілат
Експер Сектору “Будівництво”, Офіс Ефективного Регулювання (BRDO)
Проект “Відкрите просторове планування”